Přeskočit navigaci

 

Danajský dar

Danajský dar

Pátý díl seriálu Danajský dar zná svého protagonistu. Je jím Tomáš Sedláček, kterého shodou okolností vážou k bývalému prezidentovi a prvnímu účastníkovi projektu, Václavu Havlovi někdejší pracovní vztahy. Zuzana Baudyšová na závěr divadelní a "interpelační" sezóny předala panu Sedláčkovi unikátní publikaci Jenský kodex na piazzetě Národního divadla. Kterou osobnost následně obdaruje Tomáš Sedláček, to se dozvíme až po prázdninách....

 

Obrázek
 
Obrázek
 
Počtvrté jsme předávali Danajský dar významné osobnosti, tentokrát paní ředitelce a zakladatelce Nadace Naše dítě Zuzaně Baudyšové (druhá zleva), a podruhé jej vytvořil Karel Kuchař (v popředí i s dárkem na klíně). Dárcem byl zdravotník Nemocnice Na Bulovce Pavel Ritschel.

 

Obrázek

 

 Obrázek

 

Třetí díl našeho projektového seriálu Danajský dar proběhl 15. května v Nemocnici Na Bulovce. Sympatický zdravotník Pavel Ritschel z infekční kliniky převzal od Táni Vilhelmové krásný dárek vyrobený naším spolupracovníkem Karlem Kuchařem.

ObrázekObrázekObrázek

Zleva autor dárku lektor Karel Kuchař, jeho profesionální pomocník Karel Mařík, herec a zpěvák Vojta Dyk, zdravotník Pavel Ritschel a herečka Táňa Vilhelmová. Vpravo dřevěný obraz, na kterém Karel vypálil Pavlova psího miláčka Akula (Tosa Inu).

 

 Obrázek

V pořadí druhý Danajský dar, byl předán herečce Táně Vilhelmové v kulisách Letních shakespearovských slavností. Václav Havel jí poslal svoji knihu Prosím, stručně v gruzínštině s úsměvnou poznámkou, "aby měla co číst před spaním..."

Obrázek  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obrázek

Předání prvního daru panu exprezidentovi na videu.

Smyslem projektu Danajský dar je rozvíjet dárcovství mezi významnými osobnostmi navzájem. Žádná z obdarovaných osobností nedostává dárek jen tak obyčejný, ale přímo "danajský". Převzetím daru totiž "získává" povinnost obdarovat někoho dalšího, ať už z okruhu svých nejbližších přátel či vzdálených idolů. Muži a ženy si budou vždy pokládat za čest pomáhat danajským dárcům s vymýšlením či výrobou daru a jeho předáním.

Prvním obdarovaným z řetězce Danajských darů byl prezident Václav Havel, který vzápětí oznámil jméno osoby, která přijme Danajský dar od něj. Táňa Vilhelmová!

  Obrázek
První dar spatřil přímé polední světlo světa v úterý 1. 2. 2011, kdy Muži a ženy předali Danajský dar panu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Aktem předání nás provázela, nejskvělejšími verši a kunsthistorickou řečí opatřila jedinečná osobnost světa šansonu a mystiky konferenciérka Ester Kočičková. Obraz prý věrně zachycuje okolí rodinného sídla na Hrádečku. V pozadí slavný dramatik přeskakuje ohradník a opouští tak svoje domovské divadelní prostředí (motiv Odcházení). Podle vlastního vyjádření VH se však jedná o omyl, ve skutečnosti přelézá ohradník na opačnou stranu, protože se vrací od souseda, známého divadelníka Andreje Kroba zpět domů (motiv Přicházení). Záhadná bota, která zůstává ležet na pařezu v hledišti tak údajně není Havlova, ale právě Krobova... Patrně až budoucí generace výtvarných (nebo divadelních?) teoretiků tuto malou záhadu definitivně rozsoudí.

Obrázek

Autorem obrazu je malíř Lukáš Vrbas s diagnózou DMO, občerstvení připravila nevidomá kuchařka paní Věra Škochová (81), kytici uvázala neslyšící studentka Gabriela Pecová, filmový a fotografický záznam slavnostního aktu pořídili vozíčkáři Jakub Koucký a Jirka Semicz. (A zprávu o tom všem sepsal projektoholik Filip Smoljak).

Více fotografií ze slavnostního předání najdete zde.

 
Přiložené soubory